Ecuador köper militär utrustning på 79 miljoner
Ecuador tänker inköpa Rysslands militära utrustning till beloppet på $79 miljoner.
Enligt försvarsministeriet blir detta taktiska fordon av den högsta klassen som valdes efter en noggrann analys, genomförd av tekniska specialister med tanke på behov av landets militära styrkor.
För att utföra den här affären får Ecuador $79 miljoners kredit av Ryssland, anmärkte den ryske ambassadören i landet Jan Burljaj. Enligt honom, överväger Ecuador även frågan om ett tänkbart inköp av ryska helikoptrar och utrustning för marktrupper.
Ingen dålig beställning.
Hur har landet det med tillgångar? En sådan här stor affär brukar få länder ha råd med.

Ecuador är ett fattigt land, eller rättare sagt så är folket fattigt. Landet i sig är bördigt och har stora oljetillgångar men är mycket beroende av världsmarknadspriserna. Ecuador har genomfört reformer och använder inkomsterna från oljan för att betala av på utlandsskulden.
#3 Tror du dom kommer köpa vapen för oljan eller är det försäljning av oljan till andra länder som står för betalningen, Ryssarna har väl olja så det räcker?

Jag tror inte att Ryssland köper oljan utan den säljs nog till andra länder.
Misstänkte det.