Etiketter: flygvapnetmodernakonflikter
Läst 47 ggr
0
Misstänkt rysk kränkning av finskt luftrum
För andra gången i år misstänks Ryssland ha kränkt det finländska luftrummet, i det senaste fallet idag i form av en rysk helikopter av typ Mi-17. Detta mindre än en vecka efter att ryskt flyg varit inne på svenskt och danskt territorium.
Enligt den finske försvarsministern kan dagens kränkning ha samband med en militärövning i Finland under medverkan från Storbritannien, USA, Lettland och Estland.
Drar mina strån till stacken som medis på Militärhistoria, Kust & Hav och Fågelskådning i Fokus.
En rysk helikopter misstänks ha kränkt Finlands luftrum på onsdagsförmiddagen. Helikoptern är av typ Mi-17 rapporterar Svenska Yle. Försvarsminister Antti Kaikkonen
0
#1
Misstänkt kränkning av finskt luftrum över Finska viken av två ryska MIG-31 idag.
"Människan är motsägelsefull- vi söker oftast den lättaste vägen samtidigt som vi mår bäst när vi utmanar oss." (Emma Frans)
Två ryska jaktplan misstänks ha kränkt finskt luftrum på Finska viken utanför Borgå på torsdagsmorgonen.
- Redigerat 2022-08-18 15:27 av Fornöga