Militärhistoria iFokus

Militärhistoria

Etikett: övrigt
Läst 71 ggr
Cojimar
2

Kvinnorna till vårt försvar

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

Debatten om kvinnor inom försvaret har i mycket handlat om kränkande särbehandlingar och fysiska förutsättningar för att klara ansträngningar. Samtidigt finns det ett annat mindre uppmärksammat perspektiv: kvinnor besitter idag de tyngsta posterna i Sveriges totalförsvar, och vi ser allt fler kvinnor göra karriär inom försvarsmakten.

I länkartikeln får vi möta några av de kvinnor som ansvarar för vår trygghet.

Hur ser du på kvinnornas roll inom vår försvarsmakt: förbättring, försvagning eller mitt emellan? Själv tror jag inte att det är en genusfråga, utan en fråga om kvalifikationer - här som i andra sammanhang.


Drar mina strån till stacken som medis på Militärhistoria, Kust & Hav och Fågelskådning i Fokus.

Marinchefen Ewa Skoog Haslum och SÄPO-chefen Charlotte von Essen har tunga roller för Sveriges säkerhet i Ukraina-kriget.
  • Redigerat 2022-04-16 12:18 av Cojimar
Cojimar
0

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

#1

Sjukvårdssergeanten Dania i den ukrainska armén kunde inte ta sig tillbaka till sin enhet när kriget bröt ut, så hon anslöt sig till de frivilliga styrkorna.

"Många av mina väninnor påstår att jag är en förebild för dem, och det är trevligt att höra", säger hon.


Drar mina strån till stacken som medis på Militärhistoria, Kust & Hav och Fågelskådning i Fokus.

  • Redigerat 2022-04-16 14:31 av Cojimar
Emo
2
#2

Din sammanfattning i trådstarten är utmärkt. citat "Själv tror jag inte att det är en genusfråga, utan en fråga om kvalifikationer - här som i andra sammanhang."

 Värd på  Pyssel och medarbetare på Pärlpyssel.
Mina figurer: http://parlkonst.se/
Emo, ägare till Emos Shop sen 1973

[keell]
4
#3

Instämmer med föregående talare väl skrivet och kvinnor kan vara en stor resurs även i mansdominerande uppgifter.
#0 Själv tror jag inte att det är en genusfråga, utan en fråga om kvalifikationer - här som i andra sammanhang

Utmärkt sammanfattat.

Det hänger inte på kön det beror helt på fysisk och den mentala styrkan oavsett man är man eller kvinna inom försvaret att orka bära uppgiften.

Inte alla män är lämpade varken fysiskt eller mentalt för att försvara sitt land det har vi sett genom åren.

Andra är utmärkta i sin uppgift likaså med kvinnor alla klarar det inte mentalt eller fysiskt medan andra bidrar med en enorm kraft.

Det är positivt att kvinnor satsar på att försvara sina länder, fler kvinnor behövs inom försvaret.

Cojimar
0
#4

Var fjärde elev under officersutbildning i Sverige idag är kvinna, vilket är nästan en fördubbling på fem år.


Drar mina strån till stacken som medis på Militärhistoria, Kust & Hav och Fågelskådning i Fokus.

Under de senaste fem åren har antalet kvinnor som söker till officerprogrammet ökat kraftigt.Rekryteringskoordinator på Skaraborgs regemente, Amanda Gullberg, ...
Fornöga
1
#5

#1 "Mer än 50 000 kvinnor deltar i Ukrainas militära försvar och 10 000 av dem tjänstgör vid fronten", skriver Cornucopia. Värt att uppmärksamma så här på internationella kvinnodagen, och alla andra dagar.


"Människan är motsägelsefull- vi söker oftast den lättaste vägen samtidigt som vi mår bäst när vi utmanar oss." (Emma Frans)

Det har inte skett några väsentliga förändringar vid fronterna i Ukraina, men de ryska förlusterna är återigen skyhöga. Mer än 50 000 kvinnor deltar i Ukrainas militära försvar och 10 000 av dem tjänstgör vid fronten. Ryssland fortsätter terrorbomba befriade områden.