
Kashmir's civilians caught in the crossfire
Residents on each side of the Line of Control endure shelling near their homes almost daily.
Upprorsmän, utklädda till soldater, dödade sju personer i ett angrepp mot en polisstation i indiska Kashmir, på torsdagen.
http://www.dn.se/nyheter/varlden/minst-sju-dodade-i-kashmir/

Indian and Pakistan military leaders to meet
India and Pakistan have agreed to talks between senior military officials in a new drive to repair a much-violated ceasefire between the two nuclear-armed south Asian neighbours and prepare the way for an eventual peace.
Krävs att både Pakistan och Indien verkligen vill ha fred och komma överens om en fredlig lösning är det bästa för alla.
Indiens försvarsminister Arun Jaitley anklagar Pakistan för att genomföra oprovocerade attacker på den indiska sidan av det omstridda Kashmir-området. Han hotar med kraftig vedergällning om attackerna inte upphör.
http://www.aftonbladet.se/senastenytt/ttnyheter/utrikes/article19667944.ab
Strider nu igen att dom inte kommer överens.
Fyra personer, inklusive en flicka i tonårsåldern, har dödats och hundratals har tvingats fly sina hem i det senaste utbrottet av gränsstrider mellan indiska och pakistanska soldater i Kashmir.
http://www.aftonbladet.se/senastenytt/ttnyheter/utrikes/article20106894.ab
Indiska myndigheter har höjt säkerheten längs Indiens gräns mot Pakistan efter att en stad i delstaten Punjab utsattes för ett väpnat angrepp av en ännu okänd grupp.
Minst fyra beväpnade män angrep en indisk flygbas nära gränsen till Pakistan tidigt på lördagen. Två personer som arbetade på flygbasen sköts ihjäl vid attacken, uppger indiska medier.
http://www.svd.se/vapnat-angrepp-mot-indisk-flygbas/om/varlden
Antalet döda i attentatet har stigit till 10.

Dalkarl ny chef för FN:s fredsbevarande insats i Indien och Pakistan
60-årige Per Lodin från Falun har utsetts till chef för FN:s militära fredsinsats i Indien och Pakistan. Det meddelade FN-chefen Ban Ki-moon under torsdagen.– Mycket roligt och inspirerande, säger han.
http://www.dt.se/dalarna/dalkarl-ny-chef-for-fn-s-fredsbevarande-insats-i-indien-och-pakistan

Dödstalen stiger i Kashmirbråk
Två personer, varav en tonåring, dödades på fredagen i sammandrabbningar i Kashmir. Därmed har dödssiffran under en orolig vecka stigit till ett 40-tal, enligt indiska myndigheter, trots att utegångsförbud utlysts.
http://www.kuriren.nu/nyheter/dodstalen-stiger-i-kashmirbrak-8917759.aspx

Indien: Eldväxling vid Kashmirgräns
Indiska och pakistanska styrkor har skjutit mot varandra i Kashmir, enligt indiska armén. Eldväxlingen kommer två dagar efter attacken på ett indiskt arméhögkvarter i staden Uri i norra Kashmir, då 18 soldater dödades av beväpnade upprorsmän.
Indiska specialstyrkor gjorde en räd och dödade militanta inne i Pakistan skottlossning skedde även med pakistanska soldater, två pakistanska soldater dödade, två indier skadade en av en mina.
http://www.reuters.com/article/us-pakistan-india-kashmir-idUSKCN11Z0IJ
Hundratals har skjutis med hagelbössa och förlorat synen under demonstrationer i Kashmir. Räder och dödade militär på båda sidor.
Ärkefienderna Indien och Pakistan hotar varandra med krig igen efter en terrorattack den 14 februari som krävde minst 40 soldaters liv.
Spänningen mellan Indien och Pakistan stiger. Under morgonen svensk tid har indiskt stridsflyg gjort flygräder inne på pakistanskt territorium i det omtvistade Kashmirområdet.
https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=7162912
Spänningarna mellan Indien och Pakistan har under dagen trappats upp, efter att Indien tidigt i morse genomförde ett flyganfall mot vad Indien hävdar var ett terroristläger på pakistanskt territorium. Omvärlden manar samtidigt nu de båda kärnvapennationerna till lugn och återhållsamhet.
https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=7163534
Konflikten trappas upp i Kashmir. Indien uppger att pakistanska stridsflyg ska ha kränkt Indiens luftrum i området innan de tvingades tillbaka över gränsen.
https://www.svt.se/nyheter/utrikes/pakistanskt-stridsflyg-i-indiskt-luftrum
Risk för en stor konflikt.
Ja nu har man även stängt luftrummet för civilt flyg.
Pakistan kommer att frige den indiske stridspilot som frihetsberövades i fredags. Det sa Pakistans premiärminister Imran Khan i ett TV-tal, uppger CNN. Piloten uppges ha blivit frihetsberövad efter att hans plan sköts ned av Pakistan.
https://www.svt.se/nyheter/utrikes/pakistan-friger-indisk-stridspilot