M2 Bradley vs CV90
Vilken av dom skulle vinna i strid tror ni om dom möttes?
Dom lär inte mötas i strid mot varandra men M2 är något vassare med sina TOW robotar även om den har klenare huvudvapen. Men även miljön spelar in. Pansarbandvagn 90 är anpassad för Svensk klimat och har lättare att ta sig fram i djup snö. I skogsmiljö kan nog CV90 vara den som får övertaget men inte på öppet fält där M2 med sina robotar kan nå längre.
Räknar vi in soldaterna de har med sig också? I så fall har CV90 ett numerärt övertag på upp till två soldater.
Har nog ingen betydelse då pansarbandvagnarna har en kraftig automatkanon och är bepansrade en ak5 kan inte skada den :)
En soldat kan bära olika typer av antitankvapen också :)
Det kan dom mycket väl göra men i en pansarbandvagn finns det begränsad utrymme och Sverige har bara Carl Gustav som är till för att bekämpa pansarfordon men då måste man ha med ammunitionslådor och det gör att man kan ta mindre skyttesoldater. Sen har även M2 skyttesoldater. Fast det är ju terrängen som spelar roll och vem av dom som upptäcker den andra först överaskningsmomentet är segern.
Fast i en strid med automatkanonen bör väl CV90 segra?
För det första så heter det inte pansarbandvagn 90.
det är STRIDSFORDON 90!!! pbv var det flera år sen dom va i bruk.
för det andra så kör bradleyn fast i snön. den va på test då vi skulle införskaffa ett nytt STRIDSFORDON… o 90an va den enda som ens tog sig fram till testplatsen… den drog alla andra till testplatsen.
#7 Ska man va noga kan man då skriva vilken fordon man avser, Stridsfordon 90 är huvudnamnet på familjen som består av ett stort antal stridsfordon. Vilket fordon deltog i testerna?
Stridsfordon 9040
Stridsfordon 9040 A
Stridsfordon 9040 B
Stridsfordon 9040 B1
Stridsfordon 9040 C
Eldledningspaningsbandvagn 90
Stridsledningspansarbandvagn 90
Luftvärnskanonvagn 9040
Bärgningsbandvagn 90
Granatkastarpansarbandvagn 90120
Stridsfordon 9056 robot 56 Bill
Stridsfordon 90120
Störpansarbandvagn 90
Var bara något jag tänkte på tack för svaren.
Amerikanska försvaret är intresserade av CV90mk4 och har begjort en "request for information" i processen att byta ut Bradleyvagnarna.
Spännande men jag tror inte dom kommer välja CV90.
Nej liten chans för det.
Ja dom lär väl test vagnen noga och ta med sig erfarenheten till eget projekt.
Försvarsministern besöker BAE Hägglunds.