Aurora största militärövningen på 20 år -- del 2
Övningen hålls i Göteborg, Stockholm och Gotland men även på Ölands norra udde.
I Stockholm kommer hemvärnet och armén öva på flera platser och stora militära transporter går mot Södertälje den 24 september och vidare mot Gnesta där "slutstriden sker".
I Sörmland kommer övningen avslutas i Gnesta och Björnlunda den 25-26 september. Utländska förband kommer verka från Nyköpingstrakten och röra sig mot Björnlunda och Gnesta
I Stockholm kommer det visas upp fordon m m den 24 september på Gärdet.
Visst att man övar med det nationella försvaret. Men gillar inte tanken att utländska (NATO) styrkor ska vara med, vem har egentligen bestämt det? Vad jag vet har det inte skett någon omröstning om ''värdlandsavtal'' bland folket.
Under denna övning kommer utländsk personal vara fienden och det handlar inte om att förespråka medlemskap utan det är en viktig övning för armén, marinen, flyget och kommunerna att hantera en kris.
Det är drygt 1500 amerikanska soldater som deltar och det är knappast en övning med Nato utan en svensk övning.
Kanske inte direkt förespråka medlemskap, men länderna vi alltid övar med säger en del om vart vi står ändå. Vi klarar oss nog utan amerikanska soldater överallt.
Vi deltar även i andra övningar med USA, tex röjer vi sjöminor i Östersjön varje år med Natoförband. Och i Aurora har vi bjudit in USA för att titta på deras luftvärnssystem Patriot som Sverige är intresserad av.
Både Danmark och Norge är Natomedlemmar och vi övar mycket med dom. Och vid en konflikt är vi beroende av Natos hjälp.
Vilka länder tycker du vi ska öva annars med? Ryssland? Samma land som övar angrepp mot Sverige?
Den kommande försvarsövningen Aurora 17 i Göteborg skyddar även de som inte vill bli skyddade. Det känns tryggt.
http://www.expressen.se/gt/ledare/csaba-perlenberg/fredsrorelsen-ar-okunnig-och-otacksam/
Krigsövningen Aurora 17 handlar om att sätta Ryssland på plats”, påstår en röst i den oblygt pro-ryska propagandafilm som organisationen ”Stoppa Aurora” lagt ut på Youtube. Den är ett sätt för ”fredsvännerna” att locka folk till demonstrationer mot försvarsmaktsövningen som de påskiner är någon form av expressväg in i Nato. Det är den tyvärr inte. Däremot har regeringen bjudit in andra länder att delta, inklusive USA som bland annat skickar ett stridsvagnskompani från National Guard, helikoptrar och ett luftvärnsrobotsystem.
https://www.svd.se/skandalen-ar-att-det-var-sa-lange-sedan-sist
I början av vecka 38 lämnar nära 500 soldater och officerare och mer än 100 fordon hemmaregementet Ing 2 för att delta i den nationella kraftsamlingen Aurora. Styrkan lämnar gemensamt Eksjö med siktet inställt på Mälardalen.
Tycker det är konstigt att Sverige bjuder in USA till sina övningar, sett till hur lite de gör för freden världen över (snarare är de direkt eller indirekt skyldiga till många av världens konflikter). Kanske är det detta ''fredsvännerna'' menar, så tänker i alla fall jag. Att Ryssland övar angrepp mot Sverige beror på att de redan ser oss som indirekt nato-medlem pga det ständiga samröret.
Även om man försäkrar att det är en ''nationell övning'' så kvarstår faktan att vissa andra länder är inbjudna, och alla förutom Finland råkar vara med i Nato.
Sverige har all rätt att bjuda in vilka man vill till sin övning. Och rätt att öva självförsvar. Dessutom har vi aldrig varit alliansfria utan behöver hjälp. Vårat tidigare försvar under 70-90 talet byggde på fördröjning av fienden till hjälp kom och även idag handlar det om att fördröja en fiende till vi får hjälp.
Fredsrörelsen anser det är bättre att vi blir ockuperade. Frågan är då hur det skulle bli bättre och fråga våra grannar om dom gillade att bli ockuperade av främmande makt. Artikeln kan du läsa själv här.
Trafikstörningar kommer att förekomma under Aurora 17.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/uppsala/mangder-av-stridsvagnar-kommer-rulla-pa-e18
Ja det kommer bli trångt på vägarna när dom förflyttar sig.
Det råder ingen tvekan om att den största svenska militärövningen på över 20 år kommer att märkas på Gotland. Speciellt på norra delen av ön.
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=94&artikel=6766104
Under hela september kommer militären att både synas och höras inom vårt närområde. Nästa vecka intar artilleriregementet från Boden Villingsberg och efter det blir området en helikopterbas.
http://nwt.se/karlskoga-degerfors/2017/08/30/det-kommer-att-synas-och-horas
Vad är det som ska hända? När ska det hända? Berörs just jag? Eller kommer jag missa alltihop? Tänk om jag inte får se några stridsvagnar? Frågorna kan vara många inför en stor övning som Aurora, men svar finns att få från olika håll. I veckan gästade till exempel representanter för armén Länsstyrelsen i Sörmland för att delta i en samverkanskonferens om övningen.
http://www.forsvarsmakten.se/sv/aktuellt/2017/08/viktig-samverkan-infor-aurora/
Fler än 19 000 deltagare, 40-talet myndigheter och förband från åtta olika länder i den största militärövningen på 20 år. Så påverkas Uppsalaborna av Aurora 17.
http://24uppsala.se/2017/08/31/storsta-militarovningen-pa-20-ar-sa-paverkas-uppsalaborna/
Däcksbro ska byggas över Södertälje kanal. Är det någon som vet hur lång tid dom behöver för att bygga en sådan? Funderar på att åka förbi och fotografera lite.
Under tre veckor med start den 11 september kommer försvarsmakten hålla den största militära övningen på 20 års tid, Aurora 17.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/ost/pa-mandag-startar-militarovningen
Som en förberedelse inför Aurora 17 kommer en flera dagar lång övning på Villingsbergs skjutfält att genomföras med start idag. Det är 800 militärer engagerade, och man kommer att avlossa i storleksordningen 2400 granater.
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=159&artikel=6770611
#18 Det är Archer som kommer skjuta på fältet och troligen även 12 cm granatkastare.
#19 Nyfiken som jag är var jag tvungen att kolla…😉
http://www.forsvarsmakten.se/sv/information-och-fakta/materiel-och-teknik/mark/archer/
Ja det är en pjäs vi aldrig ser här i söder. jag hoppas kunna fånga den på bild nu under övningen och bästa chansen blir på Gärdet i sthlm söndag 24 september under uppvisningsdagen när övningen ska flytta sig från norra sthlm och ner mot Gnesta i Sörmland.
Angående däcksbron som ska byggas över Södertälje kanal så fick jag svar av Sjöfartsverket.
Den 23 september byggs bron och testas.
Från 24 september kl 12 till den 25 september kl 12 kommer bron att användas och sjötrafiken är då avstängd.
En av de moment som ingår inför, under och efter försvarsmaktsövningen Aurora 17 är att se till att förbanden och deras materiel finns där de enligt planen ska vara. Transporter sker till sjöss, på väg, med flyg men också på järnväg. Det sista var artilleriets val när bataljonens materiel flyttades söderut från Boden. Denna gång krävdes inga specialvagnar utan vanliga järnvägsvagnar kunde användas. Med på tåget fanns bland annat truckar, bandvagnar samt artilleripjäser ur Archer-systemet.
http://www.forsvarsmakten.se/sv/aktuellt/2017/09/pa-tag-mot-ovning/
#23 Är det ren logistik då, eller ingår det störningar i form av fientligt anfall, utslagna mål med mera?
#24 Är enklast för förbandet att transportera utrustningen med tåg. Och det skulle ta för lång tid och orsaka mer köer att ta vägarna ner. Järnvägen utnyttjar många länder sig av för att transportera soldater och utrustning på.
#25 Hur man transporterar och varför funderar jag inte över, mer om man transporterar fredsmässigt, det vill säga att man vet att man lämnar A 11.25 och är framme vid B 14.40 och att det inte ingår i spelet saker som anfall, sabotage etc.
Nej, själva övningen är planerad mellan den 11-29 september. Det lär säkert under Aurora utspela sig sabotage och anfall mot transporter, broar mm.
Läsvärt om kritiken att Sverige bjuder in förband från andra länder.
http://www.dn.se/nyheter/sverige/kritiken-mot-ovningen-angriparen-har-stora-likheter-med-ryssland/
Nästa vecka drar det igång främst i Göteborg där utländska fartyg och gruppering av utländsk luftvärn på Hisingen i drygt en vecka innan dom åker vidare.
På måndag startar den största svenska försvarsövningen sedan 1993. Det är en skandal – att den har dröjt så länge.
http://www.trelleborgsallehanda.se/ledare/ovning-for-demokrati/
En man omhändertagen av militär personal vid Göteborgs garnision.
http://cornucopia.cornubot.se/2017/09/man-gripen-vid-goteborgs-garnison.html#more
Sveriges luftvärn är föråldrat. Nuvarande system kan ersättas med den amerikanska Patriotmissilen. I samband med jätteövningen Aurora 17 kommer missiler placeras ut på norra Öland.
http://www.barometern.se/kalmar/patriotmissiler-snart-pa-oland/
#33 Fast det måste väl ske en upphandling i vanlig ordning?
Det kommer att ske en upphandling i vanlig ordning, nej det måste inte ske en upphandling det går att säga att det handlar om rikets säkerhet och strategiska samarbeten mellan nationer.
#34 Viss utrustning väljer man inte att upphandla, och i detta fall så anser man att dessa två luftvärnssystem är lämpligast att köpa in en av dom.
Var någonstans går den skiljelinjen? Den kan ju inte vara godtycklig - när går det att säga så och vem har rätt att fatta ett sådant beslut? Skulle man kunna säga det i fallet Patriot i nuvarande säkerhetsläge?
#37 Det är FMV som ska hitta lämplig material och vad som finns på marknaden. Nu ville man ha något som fanns på marknaden för att köpa in det så snabbt som möjligt då fanns det två typer av Lv som var lämpligast.
http://soff.se/wp-content/uploads/2016/02/3-F%C3%B6rdjupningsseminarium-Arm%C3%A9n-sidorna-49-75.pdf
#38 Ditt svar hann emellan det jag egentligen frågade Kim om, jag missade att adressera #35. Men tolkar jag det rätt nu då att FMV inte har upphandlingsskyldighet i alla lägen? (Jag är dåligt insatt men nyfiken!)
#39 Det stämmer att det inte alltid finns krav på upphandling när det kommer till krigsmaterial. Man har valt svensktillverkat material ibland så som stridsfordon 90, ubåtar, artilleri, bandvagnar.
Det har ju även varit hård kritik när det kommer till upphandlingar som utländska tillverkare har vunnit.
Vägnätet skyltas upp, hemvärnssoldater i skarp bevakningstjänst, militärfordon på vägarna, KU övningar i närtid med gott resultat. Det händer mycket just nu, när det närmar sig krigsförbandsövning i samband med Aurora -17 för Södermanlandsbataljonen.
https://www.hemvarnet.se/om-organisationen/hemvarnsforbanden/nyheter/391/11612
Militärövningen Aurora kommer att bedrivas på allmän och privat mark. Och det är en stor utmaning för militären som har att ta hänsyn till de markägare som kommer att få besök.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/uppsala/5000-soldater-till-uppland
På måndagen inleds den största militärövningen på 20 år i Sverige. Tusentals soldater från hela landet medverkar och Hemvärnet i Sörmland sätts på prov ordentligt under övningens slutskede.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sormland/sormlandska-soldater-satts-pa-prov-i-storovningen
Militärövningen Aurora 17 avslutas i Sörmland i form av en slutstrid mellan armén och en fiende som landstigit i Oxelösund. I trakterna kring Gnesta väntas gevär och kanoner höras ordentligt i slutet av månaden.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sormland/har-star-storovningens-slutstrid
USA har ett patriotbatteri med i övningen. Fransmännen kommer med sitt SAMP/T Aster. Och som en händelse står Sverige och velar mellan vilket luftvärnssystem av de två som ska köpas in. Räkna med att amerikaner och fransmän kommer ha en inofficiell luftvärnslandskamp, för det är en 10 miljarder-affär som hägrar med Sverige.
Nu är de amerikanska och franska soldaterna på plats i Göteborg för den stora militärövningen Aurora 17. I övningsscenariot anländer utländsk hjälp till Göteborg för att sedan sättas in i strid, och landets andra stad är viktig ur militär synpunkt.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/amerikanska-styrkor-har-anlant-till-goteborg
Cwejman på GP skriver idag på ledarplats rentt ut att den svenska s.k. fredsrörelsen är Putinregimens svenska gren.
#46 Ja dom har ju till och med bjudit in en rysk militär till föreläsning.
Om det är några som vill ''släta över'' någonting så är det de som fortsätter påstå att detta är en helt nationell övning och att USA med fleras inblandning inte betyder något. Med de länder som deltar så är det uppenbart vem ''fienden'' är tänkt att vara. Att som neutralt land samarbeta militärt med USA är att sätta sig i fara.
Så fort man inte håller med åsikterna i artikeln i #46 (och i princip alla större massmedier) så blir man stämplad som ond eller troll. Om man på allvar tror att USA står för ''det goda'' i världen så bör man verkligen tänka om.
#48 Aurora är en försvarsövning som svenska regeringen har bestämt ska hållas är det så svårt att förstå? Vi har bjudit in ryska observatörer som kommer följa vår övning men Ryssland vägar låta Sverige följa deras övning i Ryssland vi är bara välkomma att följa en liten del av deras anfallsövning i Vitryssland.
Vet du vad den ryska övningen zapad betyder?
Zapad betyder anfall. Och Ryssland väljer öva med 100.000 soldater i en anfallsövning.
Är Sveriges försvarsövning ett hot för man övar försvar enligt dig?
Vad är då Rysslands jättelika övning ett planerat världskrig?
Visste du att den tidigare Zapad ledde till krig mot Ukraina vilka ska Ryssland anfalla nu?
Varför ljuger Ryssland och påstår att deras övning är endast 13.700 man när dom kallar in 100.000 man?
Anfall heter ''атака'' på ryska. ''zapad'' betyder väst, alltså riktningen. Det kan ju såklart syfta på Västvärlden också. När vi talar om namn så råkar just namnet Aurora ha en rätt stor historisk betydelse i och för Ryssland. Dessutom är Aurora synonymt med öster, om man tänker på soluppgången. Lite underligt sammanträffande det här.
I jämförelse med Sverige har Ryssland ett stort försvar, men den kan inte mäta sig med USA/Nato. De måste alltså öva i defensivt syfte. USA ser Ryssland som ett hot för att de inte kan kontrollera och styra det enligt sina egna villkor, på 90-talet när Ryssland var nära sönderfall och folk levde i misär gick det tydligen bra och Ryssland var ''på rätt väg''.
I dagens värld med så många problem och hot så tycker jag det är fel att fokusera så mkt på just Ryssland. Det största hotet finns i vårat eget land, med polarisering, terrorism, växande extremism åt olika håll, kriminalitet osv.
Jag tycker det är rätt att Sverige övar och att vi har ett dugligt försvar, men fel att öva med länder som inte är alliansfria.
"Om det är några som vill ''släta över'' någonting så är det de som fortsätter påstå att detta är en helt nationell övning och att USA med fleras inblandning inte betyder något. Med de länder som deltar så är det uppenbart vem ''fienden'' är tänkt att vara. Att som neutralt land samarbeta militärt med USA är att sätta sig i fara."
Finska och amerikanska styrkor kommer att spela fienderollen i övningen.
''zapad'' Väst= Västra militärdistriktets övning.
Det var inga problem med att Ryssland hade militär före Georgienkriget och invationen av Krim.
Så att öva kärnvapen attack mot Sverige och Danmark som Ryssland gjort är defensivt agerat av Ryssland?
Åker du till Ryssland lär du stämplas som en utländsk agent hur röd du än är. För ryssarna litar inte på utlänningar till och med miljörörelser stämplas som agenter. Spelar ingen roll hur mycket du hyllar Ryssland i deras ögon går du inte att lita på. För dom fängslar eller mördar sina egna om dom är regimkritiker mot Putins politik.
https://www.svt.se/nyheter/utrikes/rysk-miljoorganisation-klassad-som-utlandsk-agent
Lögnerna som far omkring i debatten kring Försvarsmaktsövningen Aurora är många och väntade.
http://www.gd.se/opinion/ledare/ledarsidan-listar-nagra-av-de-vanligaste-lognerna-om-aurora-17