Militärhistoria iFokus

Militärhistoria

Etikett: flygvapnet
Läst 905 ggr
KimE
0

Boeing F-18E Super Hornet

Boeing annonserar att de behöver nya större order av F18e inom 15 månader annars så avslutas produktionen 2017.

Förseningen av F35 gör att USA och västvärden riskerar en brist av flygplan, vilken USA tänker försöka avhjälpa med att livstidsförlänga F18c till 9-10000 timmar, om planen(individuellt) skulle visa sig vara i sämre skick under reparationerna skulle det inte livstidförlängning vara möjligt. Då vore livstidsförlängning eller nyanskaffning av Super Hornet en lösning.

Danmarks och Kanadas stridsflyg anskaffningar blir också påverkade. Kanada vill ha plan levererade så fort som möjligt och helst inte med F35s prislapp.

http://news.usni.org/2015/03/12/cno-greenert-warns-congress-of-fighter-shortfall-boeing-super-hornet-line-to-close-in-2017-absent-new-orders

[Jimmy.L]
0
#1

Eurofighter borde dom kika på, den är ju betydligt billigare än F35.

KimE
0
#2

Eurofighter är ett alternativ för kanada de vill helst ha rafale men denna är inte lika nato kompatibel utan använder mest franska vapen. Super hornet är det plan som är billigast i inköp och skulle kräva minst omställningar från vanliga hornet men har dåliga prestanda i övrigt. Leverans tiden är nog snabbast av alla om nu kanada hinner fullfölja köp innan tillverkningen upphör. JAS 39E är det billigaste i drift men har bara en motor och leveranstiden är längre än övriga svensk politisk påverkan är inte heller en faktor att räkna med i motsats till USA och Frankrike.

Det är inte heller säkert att F35 är utslagen från tävlingen stark politisk påtryckning och en försening av inköpet kan göra att de blir mer attraktiva. En kombination av jas39e och f35 skulle täcka både behovet av stealth, kvantitet, effekt i målet och yträckvidd.

KimE
0
#3

Kanadas regering väljer en interim lösning med 18st FA18 super hornet och med ett anbudsförfarande på ett nytt stridsflygplan inom fem år som en långsiktig lösning.

http://www.defensenews.com/articles/canada-announces-plan-to-buy-18-super-hornets-start-fighter-competition-in-2017