Militärhistoria iFokus

Militärhistoria

Etikett: övrigt
Läst 1089 ggr
[Jimmy.L]
1

Niklas Wiklund: Vi missbedömde Ryssland

I Sverige har vi svårt att se längre än näsan räcker. Försvaret har gett snabba vinster åt statskassan genom att avveckla del efter del. Nu ser vi vilket misstag som har begåtts, skriver Niklas Wiklund i dagens krönika.

BLT

KimE
0
#1

Ryssland känner av sanktionerna och det låga oljepriset, BNP minskar med 3,8% och inflationen är 12,7%.

http://www.hurriyetdailynews.com/western-sanctions-severely-harming-russia-putin---.aspx?pageID=238&nID=93700&NewsCatID=344

[Jimmy.L]
0
#2

Läste någon artikel för några veckor sen där Ryssland var säkra på att  deras BNP skulle öka med ca 1,5-3% i år.

KimE
0
#3

Oljepriset ligger på 30$ nu och rysslands budjet för 2016 beräknades på 50$. Bedömmare tror att priset kan falla ner till 10$ fatet och många oljefält(inklusive norska) kräver ett pris på 80-90$ för att gå med vinst.

[Jimmy.L]
0
#4

Ja det slår hårt mot Rysslands budget, för vanliga människor med då matpriserna stiger.

KimE
0
#5

Det slår hårt för gulfstaternas budjet också vad händer om Saudi arabien, Ryssland och Iran måste ordna lite skådespel för medborgarna när det börjar bli ont om bröd. 90-95% av saudiska statens budget kommer från oljeinkomster de har stora reservfonder men det kommer ändå att bli stora förändringar.

[Jimmy.L]
0
#6

Saudiarabien tror jag ändå klarar sig längre än vad Iran gör men det är klart att sjunkande oljepriser slår hårt mot dom. Även Norge är drabbade.

Cojimar
1
#7

2022 #0 Rysslands hittills uteblivna seger i Ukraina minskar inte deras förmåga att utgöra ett fortsatt hot mot omvärlden, däribland Sverige, konstaterar Oscar Jonsson, doktor i rysk krigföring och forskare vid Försvarshögskolan i en ännu ej premiumlåst artikel i Expressen.

"En rysk militär förlust kommer inte leda till en nedrustning. Det finns väldigt få exempel i världshistorien där en förlust övertygat en politisk ledning att man behöver en svagare militärmakt. Snarare tvärtom."---

"Även om Ryssland har tappat mycket av sin omedelbara beredskap och militära förmåga finns det anledning att ta den tidsfrist vi fått på allra största allvar och agera fort. Precis som att ett land bekämpar en pandemi vad de har när den slår till, utkämpar de krig med den förmåga som finns och inte den som ligger i materielplanen. Och när du vill bygga militär förmåga vill många andra stater göra det också."


Drar mina strån till stacken som medis på Militärhistoria, Kust & Hav och Fågelskådning i Fokus.

Den ryska invasionen av Ukraina har gått väsentligt sämre än den ryska ledningen hoppades och de har förlorat en signifikant mängd materiel. Enligt granskningskollektivet Oryx har de bland annat tappat 531 stridsvagnar, 314 stridsfordon och 561 pansarskyttefordon. Det är historiska mängder i modern tid. För varje enhet som Ryssland förlorar i Ukraina är det en färre att hota Sverige med. Dock finns det ingen anledning till lättja då många faktorer pekar på att Ryssland kommer att vara ett större hot mot Sverige i morgon.
Fornöga
1
#8

Det finns kvarvarande Putinsympatier på hög politisk nivå i Sverige, konstaterar Stefan Hedlund, professor i öststatsforskning på Expressen debatt.


"Människan är motsägelsefull- vi söker oftast den lättaste vägen samtidigt som vi mår bäst när vi utmanar oss." (Emma Frans)

I en doft från andra världskriget har Sverige tillbringat krigets inledande skede i säng med Tyskland. I likhet med Tyskland finns det många inom svensk politik som har sympatier för Ryssland. Vår strategi kommer stå oss dyrt både moraliskt och ekonomiskt, skriver Stefan Hedlund, professor i öststatsforskning.