Pepparkaksbak fick norrmännen att gå i taket
Julen närmar sig med stormsteg. Men nu har en kontrovers på Instagram fått norska regeringen att be om ursäkt. Då de dokumenterat julpysslet har ett pepparkaksbak föreställande stridsflygplan fått norrmännen att gå i taket.
Var köper man dom formarna såg häftiga ut.
Kommer att tänka på när Skansen-Akvariets ägare Jonas Wahlström övertog en före detta militär anläggning på Fjäderholmarna och byggde ett akvarium där, med Östersjöns fauna. Vid denna tid jagades u-båtar vid svenska kusten och han satte på skämt ner en u-båtsmodell med schweiziska flaggan på, vilket fick höga militärer att gå i taket!
Det finns sajter där man kan rita sin egen pepparkaksform och de tillverkar den åt en. Som denna: http://www.cookiecaster.com/
Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus

Stiligt! Det skulle passa perfekt i vårt årliga gruppbygge på Modellbygge.