Militärhistoria iFokus

Militärhistoria

Etiketter: uniformermateriel
Läst 2104 ggr
[Jimmy.L]
0

ArtE 740 på väg bort?

Av Försvarsmaktens skrivelse FM2015-7003:1 framgår att avvecklingen av det toppmoderna radarsystemet ArtE 740 ska fortsätta. Själva radarsystemet ska demonteras från de splitterskyddade terrängfordon systemet är monterat i. Fordonen kännetecknas av hög rörlighet i kombination med ett mycket gott skydd mot olika former av vapenverkan och elektroniska störningar.

http://www.riksdagen.se/sv/Dokument-Lagar/Fragor-och-anmalningar/Interpellationer/Avveckling-av-toppmodernt-rada_H310100/

Huygens
0
#1

Har försvaret en ersättningsradar?

[Jimmy.L]
0
#2

Dom 5 det rör sig om var från början tänkt till kustförsvaret och mest stått i förråd och samlat damm. 

https://sv.wikipedia.org/wiki/Giraffe#PS-740

KimE
0
#3
[Jimmy.L]
0
#4

#3 Tack intressant läsning där han berättar mer ingående vad som kommer hända med radarsystemet och vad man borde göra.

KimE
1
#5

Skrota värden för en miljard för att tjäna in 50m kr.

http://navyskipper.blogspot.se/

Huygens
0
#6

Det låter inte riktigt klokt.

KimE
0
#7

Dom går dessutom att uppgradera för en i sammanhanget billig penning till GaN och då hade de varit världens mest kapabla system.