Ryssland tar kärnvapenskramlandet till en ny nivå
Det är stor risk att Rysslands aviserade ändringar i säkerhetsdoktrin kommer att medföra att nivån för användande av kärnvapen kommer att sänkas ytterligare och att ett snart 30-årigt avtal kan sägas upp.
http://www.helahalsingland.se/opinion/ledare/ryssland-tar-karnvapenskramlandet-till-en-ny-niva?
2022 Sju år sedan rubrikinlägget skapades, men dessvärre är idag det ryska hotet om ett tredje världskrig och i dess förlängning ett kärnvapenkrig nästan rutinmässigt. Även om experter i omvärlden ser krigsretoriken som ett försök att skrämmas så är det en fasansfull metod att hota med ett armageddon för att försöka få sin vilja igenom. Expressen rapporterar om den ryske utrikesministerns senaste utspel.
"Det är i statliga medier i Ryssland som Lavrov fällt sitt uttalande om en ”verklig fara” för ett tredje världskrig. Enligt rysk statsmedia säger Lavrov bland annat att risken för kärnvapen vid ett tredje världskrig är verklig och att faran inte bör underskattas.
Enligt överstelöjtnant Joakim Paasikivi ska Lavrovs varning framför allt ses som en del av rysk krigspropaganda och retorik. Paasikivi menar att uttalandets syfte är att fungera avskräckande på omvärlden, att andra länder inte ska lägga sig i kriget i Ukraina."---
Drar mina strån till stacken som medis på Militärhistoria, Kust & Hav och Fågelskådning i Fokus.
#1 Hotet om kärnvapenanvändning har visat sig vara ett verkningsfullt medel för den ryska regimen att ingjuta fruktan i omvärlden. Vissa experter ser en fara i det höjda tonläget, men steget till att hotet går i uppfyllelse är fortfarande lång, anser andra.
"Flera bedömare har tolkat den hätska retoriken som att risken för att ryska kärnvapen kan komma att användas har ökat.
Men Gudrun Persson, Rysslandsexpert och forskningsledare vid Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI), ser ingen akut fara för att de tas i bruk.
– Nej. Retoriken har ökat, och det är oroväckande i sig. Det är också ett brott mot FN-stadgan att hota med våld om man inte får sin vilja igenom. Men det är skillnad på hot och att gå till användning, säger hon."---
Drar mina strån till stacken som medis på Militärhistoria, Kust & Hav och Fågelskådning i Fokus.
- Redigerat 2022-04-26 08:17 av Cojimar