Stockholm 2015-07-04
Huu stackars grabbar i värmen! ha ha ha
Medarbetare på Fågelmatning, Djurparker, Vilda djur och Politik i fokus.
Inte så farligt ändå att gå högvakten i värmen, dom går Armémuseum - Slottet. Man står 2 timmars pass på sin post så här års är det mycket turister som vill bli fotograferad med dom olika posterna.
Två timmar? Herre hjälp! Jag skulle inte stå ut 10 minuter i värmen i den munderingen, varken promenad eller stå still!
Medarbetare på Fågelmatning, Djurparker, Vilda djur och Politik i fokus.
#3 Du står inte helt still på din post utan kan gå en viss bana fram och tillbaka sen så brukar vaktchéfen besöka posterna för att kontrollera dom, nu när det är så varmt har man även en dunk vatten som man går runt med till posterna så dom får dricka. Nattetid 20-08 bär man den gröna uniformen M/90. Och då står man 2 vid varje post.
Om klädseln är gjord av två tjocka lager ull, får jag säga att det imponerande.
Har dålig koll på vad denna uniform är gjord av men haft liknande uniform vid högvakten vill minnas den inte var så varm men jag gick högvakten under december månad.
Den är varm vad jag har hört och stå på post på sommaren mycket turister som missr markeringen kring posten. Vid post 7 stannar alla turistbussar vid Södra Slottsbacken.