
”Nordiskt land kan köpa Mistral-fartygen”
De båda franska hangarfartyg vars försäljning till Ryssland stoppades förra året, kan nu komma att säljas till ett av de nordiska länderna, enligt franska medieuppgifter. ”Sverige och Norge är de stater vars behov det skulle passa bäst”, säger Jacob Westberg, expert vid Försvarshögskolan.
Frågan är om vi skulle köpa den vart den ska placeras?
Ett hangarfartyg känns som ett offensivt, lite klumpigt vapen.
#2 Varför det? Amerikanarna klarar sig utmärkt med sina.
Ja, men dom använder hangarfartygen i anfallskrig ute på världshaven. Om vi antar att ett svensk hangarfartyg åker runt längs skärgården kan ju "en vit plastbåt" ganska enkelt sätta en torped i fartyget.
#4 Vem säger att den måste ligga i Östersjön vi har ju ett hav till eller?
Jag antar att du inte menar Kattegatt?
Det känns i vilket fall som helst, som en felsatsning om Sverige köper ett rabatterat Mistralhangarfartyg, men det borde gå att bygga om ett så stort fartyg till något annat, kanske till flyktingförläggning eller sjukhusskepp? Det kan behövas sånt i delar av världen där en epidemi bryter ut eller det uppstår kris.
#6 Varför ska man bygga om ett krigsfartyg när vi har brist på fartyg? Den kan vara utmärkt att använda vid fredsuppdrag. Jag tror ändå inte vi kommer köpa den snarare Norge eller Kanada.

Jaa, jag vill ha ett hangarfartyg.
Och det skall vara stationerat på västkusten!
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
#8 Bara be regeringen hosta upp minst 10 miljarder kr. Sen kostar det 5-10 miljarder att rusta den med vapen och personal samt driftkostnaden.
Måste man inte investera pengar i en massa jagare och helikoptrar som håller borta ubåtarna från hangarfartyget?
#10 Vi har helikoptrar som kan landa på fartyg. Jagare kan nog undvikas och i stället ha ubåtar eller så bygger vi om minröjningsfartygen till att även kunna bekämpa ubåtar effektivt.
Vad skulle den årliga driftkostnaden vara för att hysa ett hangarfartyg? Räkna med start, landningar och övningar av flygbesättningar. Klarar man sej under 2 miljarder kr/år?
Behövs det något större renoveringsarbete dom första 25 åren av hangarfartyget och annan utrustning? Vad kommer det kosta?
Svårt att prata om driftkostnaden när vi inte vet vad det är för motorer eller hur stor besättning som krävs, det går ju satsa åter igen på värnplikt och på så sätt hålla ner lönekostnader.
Jag har inga uppgifter hur länge innan man måste göra en halvtidsmodifiering men det borde räcka kring 15-20 år efter köp.
Denna regering lär knappast köpa ett hangarfartyg.

Jag vill ha två hangarfartyg!
Ett förlagt i Göteborg med alla understödsfartyg, det andra förlagt i Stockholm med sina understödsfartyg!
Så nu har vi det gyllene tillfälle som aldrig kommer tillbaka att införskaffa dessa för reapris.
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
Två? Lycka till att övertala vänsterpartiet och miljömupparna.

De är väl i minoritet?
Föresten så vill ju de flesta partier i dag satsa på försvaret!
Och hangarfartyg vore verkligen bra att ha, tex vid ubåtsjakt med alla de helikoptrarna, för att inte tala om alla jagare som behövs till varje hangarfartygsgrupp.
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
Både vänstern och miljöpartiet ansåg att 10,2 miljarder till försvarsmakten var för mycket att då lägga miljarder på två hangarfartyg kommer dom totalvägra.