Bevakningsbåtarna avvecklade
Sverige har nu färre fartyg i marinen när man avvecklar HMS Modig och HMS Dristig. En skam att man förstör dom två utmärkta korvetterna Stockholm och Malmö http://blogg.forsvarsmakten.se/marinbloggen/2014/08/26/bevakningsbatarna-avvecklade-vid-3-sjostridsflottiljen/
Man ska alltså "strippa" korvetterna på vapendelarna. Inga nya fartygsprojekt på gång, våran kust är blottad.
Tråkigt öde som dom går till mötes. Marinen behöver fler fartyg.

Hur är det då med marinens fem Visby-korvetter? Korvetterna Stockholm och Malmö är väl närmast föråldrade jämfört med dom.
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus
#3 Dom kommer att finnas kvar i tjänst. Även dom äldre korvetterna HMS Gävle och HMS Sundsvall är i tjänst. Men räcker 7 fartyg att hålla våran kust? Visby korvetterna blev ju väldigt avskalade när man sparade in pengar när dom byggdes.

Väldigt avskalade är väl mycket sagt, dom fick inte dom avsedda luftvärnsrobotarna vilka skulle ha gjort dom användbara som eskortfartyg men i övrigt är det väl ingen avskalning?
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus
Man struntade i luftvärnsrobotar och valde en allmålskanon i fören. Ett anfall bak mot fartyget saknar man försvar i mot. Sjörobotar la man till sent efter kritik. Och många menar att robot 15 behöver uppgraderas.
http://blogg.forsvarsmakten.se/marinbloggen/2013/03/28/om-luftforsvaret-pa-vara-visbykorvetter/
http://www.svd.se/nyheter/inrikes/nya-korvetter-saknar-robotskydd_514719.svd
http://navyskipper.blogspot.se/2013/02/end-of-life-for-visbykorvetternas.html
Bloggaren Skipper som heter Niklas Wiklund är ju nybliven fartygschef på HMS Stockholm och inte ens han känner sig helt nöjd med fartygen.
Ca 20-25 år är normalt att använda fartygen med en halvtidsmodifiering. Visby som är äldst är sjösatt år 2000 har alltså förbrukat nästan halva sin tjänstgöringstid men det tog 12 år att rusta henne och testa alla system. År 2050 måste man senast ersätta korvetterna.
Luftvärnsrobotar har ju visat sig vara effektiva om man tittar på Ukrainakrisen där man skjuter ner flera plan.

#8: Jo och dom var ju också godkända att köpa in då Hr Borg drabbades av akut snålhetsiver och Hr Reinfeldt, som skall regera, lät som vanligt Hr Borg härja fritt (var det inte då försvarsministern avgick i protest?)
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus
Man kan väl hoppas på att försvaret få lägga till luftvärnsrobotar vid nästa varvsbesök.
Kan en rödgrön regering öka anslagen till försvaret. Mp är i mot försvaret men ger man dom en morot vore det inte helt hopplöst att det kan bli mer.
(S) Har lovat 2 miljarder mer i anslag fram till 2018 men det gäller att dom får med sim Mp ja. Fast det gäller ju att även FMV ser över beväpningen på Visbykorvetterna.
Finns det nya fartygsplaner?
#13 Nej bara två ubåtar.
Finns inga planer alls på nya fartyg fast det verkligen skulle behövas.
Jag skulle vilja se att man bygger robotbåtar.
Är det stor skillnad på allmålskanon och sjörobot?
#17 En allmålskanon används mot fartyg och flyg. Sjörobotar används mot fartyg.

#17: Framför allt är det en skillnad i räckvidd, sjömålsroboten har en mycket, mycket längre räckvidd, sjömålsroboten har även en betydligt större stridsladdning. Den är emellertid i stort sett enbart avsedd för sjömål dvs andra fartyg. Allmålskanonen kan å andra sidan skjuta på i stort sett alla mål. Stridsladdningen i varje granat är inte direkt att skryta med, men allmålspjäsen kan pumpa in ett stort antal granater i målet om det behövs. Sen är det ju en fråga om teknik också sjömålsroboten är tekniskt komplicerad medans kanonen är relativt okomplicerad, och sjömålsrobotar tar plats, speciellt om man bygger in dom så man kan inte ha så många med.
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus
#19 Ja där har du en viktig poäng med att en allmålskanonen tar mindre plats.
Sjörobotar är ett måste när man bekämpar andra fartyg. En allmålskanon kan aldrig ersätta robotar.

Jo, mindre båtar går utmärkt att bekämpa med allmålskanonen, men mot fartyg är den för klen, där är en sjömålsrobot att föredra.
Å andra sida kan man använda sjömålsroboten mot mindre båtar men det vore overkill och resursslöseri, så en allmålspjäs har också en roll att spela, det märkte man på fartyg som utrustades enbart med robotar
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus
Är dom större fartygen man vill förstöra dom mindre är enklare att bekämpa närmare land.
Hur många robotbåtar hade vi under 90-talet då?
12 Ur Norrköpingsklassen modifierades till att bära sjörobotar. Dom skrotades då försvaret inte hade råd med dom.