Militärhistoria iFokus

Militärhistoria

Etikett: modernakonflikter
Läst 412 ggr
[Jimmy.L]
0

Frisläppandet av Bergdahl väcker högljudd debatt

Frigivningen av den amerikanska soldaten Bowe Bergdahl, som satt fånge hos talibaner i Afghanistan sedan 2009, har väckt en högljudd debatt i USA.

http://www.dn.se/nyheter/varlden/frislappandet-av-bergdahl-vacker-hogljudd-debatt/

[ludden]
0
#1

Tråkigt att som ser han som en förrädare fast dom har erfarenhet av soldater och anställda som sålt uppgifter och som har hoppat av.

ElLobo
0
#2

”Talibaner höll Bergdahl i låda”

Den amerikanska soldaten Bowe Bergdahl, 28, hölls fången i en låda efter ett misslyckat flyktförsök från talibanerna, skriver CNN.

Länk: ”Talibaner höll Bergdahl i låda”

[ludden]
0
#3

Många amerikaner är nog skyldig han en ursäkt.

[Stoffe.]
0
#4

Hans föräldrar blev mordhotade igår. Regeringen eller armen tycker jag ska snabbutreda hur det ligger till om han är en förrädare eller oskyldig.

Zepp
0
#5

Ingen som vet vad som hänt.. mest spekulationer!

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

[Jimmy.L]
0
#6

Trist när det blir såhär hoppas som #4 säger att man snabbar på att utreda hur det gick till.

[Jimmy.L]
0
#7

USA:s armé ska utreda hur och varför den nyligen befriade sergeanten Bowe Bergdahl lämnade sin armébas och kidnappades av talibaner i Afghanistan 2009. Några av hans tidigare soldatkolleger hävdar att han i själva verket deserterade.

http://www.dn.se/nyheter/varlden/general-ska-utreda-tillfangatagande/