Militärhistoria iFokus

Militärhistoria

Etikett: övrigt
Läst 1967 ggr
Mr_Si
0

Militärintresse som gått över styr?

[Jimmy.L]
0
#1

Man får vara glad att han inte använde det.

Mr_Si
0
#2

#1 eller att det inte hände en olycka med det, eller att någon stal det…

[ludden]
0
#3

Bör ju undersökas hur han fick tag på det.

ElLobo
0
#4

Militär fann hundratals vapen i värnamovillan

På måndagen letade militär personal igenom den avspärrade villan i Värnamo. Enligt uppgift hittades över hundra vapen, granater och militära pjäser vid en genomgång av fastigheten.

Länk: Militär fann hundratals vapen i värnamovillan

[Stoffe.]
0
#5

Dom rullade ut en artilleripjäs ur ett förråd som han hade hur får man hem en sådan utan att grannarna undrar?

ElLobo
0
#8

Hade 557 vapenlicenser – flest i Sverige

Mannen i den avspärrade villan hade 557 vapenlicenser, meddelar polisen nu.

Länk: Hade 557 vapenlicenser – flest i Sverige

😮

[ludden]
0
#9

557 licenser det måste vara ett rekord för privatperson.

[Jimmy.L]
0
#10

🤪 Märkligt att han har kunnat få så många.

Cragan
0
#11

på aftonbladet såg det ut som att dom bar ut ett gäng mynningsladdade bössor http://gfx.aftonbladet-cdn.se/image/18298262/805/normal/568416b0789ae/vapen2.jpg  den bilden o sånna är väll inte lic pliktiga då jag läste i en av länkarna att dom rensar på alla lic pliktiga vapen, så dom bör väll återbördas (om dom inte är replikor då sånna är lic pliktiga men inte orginalen)
hoppas dom inte bara skickar allt på destruktion utan gårigenom allt ordentligt o kollar om museum kan vara intreserade av en del.

ElLobo
0
#12

Värnamobon hade 557 vapenlicenser

Hans avspärrade hus hamnade på löpsedlarna. I dag berättar mannen om sina stora mängder vapen. Samtidigt släpper polisen uppgiften att han hade 557 vapenlicenser.

Länk: Värnamobon hade 557 vapenlicenser

Hade hundratals vapen hemma – vill förklara sig

Mannen i Värnamo hade hundratals vapen och explosiva föremål hemma.

Nu avslöjas att han hade 557 vapenlicenser – och han tycker att polisen har överreagerat.

– Jag hoppas jag får vara med i en dialog och förklara så jag kan få förståelse, säger mannen till SR.

Länk: Hade hundratals vapen hemma – vill förklara sig

[Jimmy.L]
0
#13

#11 Håller med dig vore synd om dom förstörs, såg dom plockade ut tomhylsor med väldigt stora så han har väldigt blandat.

ElLobo
0
#14

Avspärrningen av vapenvillan hävd

Nu har polisen hävt avspärrningarna runt den numera riksbekanta vapenvillan i Värnamo.

Länk: Avspärrningen av vapenvillan hävd