Astuteklassen är brittisk attackubåtar med kärnreaktordriven motor som är väl inpackad i isolerade material. 39000 gummiplattor finns på skrovet som absorberar ljudet vilket gör ubåten nästan omöjlig att hitta.
Foto wikipedia
Det finns två ubåtar i denna klass kust nu ubåten HMS Astute sjösattes 2010 och ubåten HMS Ambush i mars 2013. Dom kostade drygt en miljard engelska pund att bygga och har en massa teknik ombord tack vare dom ljuddämpade gummiplattorna kan fiendens hydrofoner missa den lätt. Ubåten har flera roller som att attackera mål på land men även sänka andraubåtar och fartyg. Med sin Sonar kan den ligga i engelska kanalen och fånga upp ljud från fartyg som är 3000 sjömil där ifrån.
Den har inget periskop utan har en optisk mast med kameror och sensorer och kan även övervaka mobilsamtal, datatrafik och radio det är en väldigt teknisk ubåt man har förnödenheter för tre månader och utvinner själv syre och vatten till besättningen. Besättningen består av 150 man och ubåten är 97 meter lång, 11 meter bred. Kaptenen har sin egen hytt med bäddsoffa men toalett får han dela med besättningen och det finns 5 duschar och lika många toaletter och 2 pissoarer. Denna ubåtsklass är den första inom bom brittiska ubåtarna där varje sjöman har sin egen koj.
HMS Ambush kan ta sig 1000 km på ett dygn och i U-läge kan den göra 20-30 knop och kan vara i U-läge 90 dagar i sträck. Reaktorn kan förse en stad på 200.000 invånare med ström och kommer ge ubåten kraft i 25 år.
Ubåten beskrivs som mer komplex än amerikanska rymdfärjor. Ubåten har 100 km kabel och 23000 rör som bildar 10 km långt rörsystem. Totalt skall 7 ubåtar ingå i denna ubåtsklass.
Snacka om en tung torped, den lär ju kunna sänka det mesta.