KA 2 (Karlskrona)
Jo alla som blivit tvingade till den så kallade pinan, eller Karlskrona så finns det säkert många minnen (jo miltärstaden) nu i min stilla tanke så undrar jag, ja vad tyckte ni om vår fina lilla kust stad????
kanske inte så militäriskt men staden har en mycket stor mängd just militärhistoria!!
Har inte besökt staden men den har väldigt mycket historia som du säger. Något man förknippar staden med är Kockums och U 137.
Har heller inte besökt Karlskrona men som Julatopp säger går det ju inte att ha missat ubåtshändelsen och Kockums.
Besökte staden för många år sen, en trevlig stad måste jag säga…
#0 Har du besökt rörliga kustbatteri museumet eller besökt någon av dessa http://www.fortsweden.com/
Gjorde grundutbildninen på Ankarstjärna, kasernen som låg ner mot varvet, vi åt på Trolle som då var kockskola för alla som skulle bli fartygskockar hovmästare mm. 1 månad i Pinan 12 månader på HMS Sveparen (numer skrotad och upphuggen). en fantastisk tid.
Hälsningar Gnidde.