#27 Försök från Kina att isolera Taiwan en annan indikation på den ökade spänningen i regionen?
"Som en uttalad hämnd för att DPP inte omfamnar 1992 års konsensus har Kina på olika vis straffat Taiwan ekonomiskt, bland annat genom att minska andelen turister till ön med cirka en tredjedel. Peking har även använt sin ekonomiska makt för att förvärra Taiwans internationella isolering.
I fjol tilläts landet för första gången på länge inte ens närvara som observatör då FN-organ som Världshälsoorganisationen och Internationella civila luftfartsorganisationen sammanträdde. Allt från hotellkedjor till flygbolag har efter påtryckningar ändrat benämningen på Taiwan online till »provins i Kina«, livrädda för störningar på den viktiga kinesiska marknaden."---
https://www.fokus.se/2018/04/morka-moln-over-sundet/
Bland dem som ändrat benämningen på Taiwan till "kinesisk provins" är svenska Skatteverket.
"Beslutet att ändra ”Republiken Kina (Taiwan)” till ”Taiwan, provins i Kina”, väckte desto större rabalder.
Enligt Skatteverket handlar det om en anpassning till den internationella standard som råder för landskoder. Men i Taiwan, som är isolerat diplomatiskt av Fastlandskina, blev reaktionen på den svenska provinsstämplingen en helt annan.
Enligt nättidningen Hong Kong Free Press uppger Andrew Lee, talesperson för Taiwans utrikesdepartement, att landets representationskontor i Stockholm nu kommer att uttrycka sin ”allvarliga oro” till den svenska regeringen."---
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Ql3WbV/taiwan-rasar-mot-skatteverkets-namnandring