# Blackburn Buccaneer
Author: ElLobo

![File:Buccaneer S2B Mildenhall 1988.jpeg](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/45/Buccaneer_S2B_Mildenhall_1988.jpeg/797px-Buccaneer_S2B_Mildenhall_1988.jpeg)  

_Hawker Siddeley Buccaneer S.2B. Foto: USAF. Bild från [Wikipedia en](http://en.wikipedia.org/wiki/File:Buccaneer_S2B_Mildenhall_1988.jpeg) 2013-03-27._

  

**Blackburn Buccaneer** var ett tvåsitsigt brittiskt attackplan med underljudshastighet. Det hade kärnvapenförmåga och användes av Royal Navy och Royal Air Force mellan 1962 och 1994. Det exporterades även till Sydafrika där det var i tjänst mellan 1965 och 1991.

Så sent som 1991 användes flygplanet i Gulfkriget av RAF.

Planet är konstruerat och ursprungligen tillverkat av Blackburn Aircraft på Brough, men blev senare känt som HawkerSiddeley Buccaneer när Blackburn blev en del av HawkerSiddeley-gruppen.

  

_Källa_: [Wikipedia en](http://en.wikipedia.org/wiki/Blackburn_Buccaneer) 2013-03-27

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Läcker plan var det.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Vingen högst upp är det något som sticker ut vad är det?

## Comment 3
Author: ElLobo

#2: Jag tror att det är ett pitotrör.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#3 Vet du om den finns i tjäst än idag?

## Comment 5
Author: ElLobo

Nej, det är inte i tjänst hos några flygvapen längre, men det finns några stycken (numera civilregistrerade) som fortfarande flyger.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#3 Okej...
