# Utvecklingen i Afghanistan
Author: ElLobo

**Attack mot Nato-bas i Afghanistan**

Talibaner attackerade på söndagen en Nato-bas vid flygplatsen i Jalalabad i Afghanistan. Anfallet utfördes av flera självmordsbombare och andra som sköt granater och automateld. Nato-helikoptrar besköt angriparna från luften.

_Länk_: [Attack mot Nato-bas i Afghanistan](http://www.dn.se/nyheter/varlden/attack-mot-usa-bas-i-afghanistan)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

När väl NATO tågar ur tror jag tyvärr Tallibanerna åter igen kommer bli starka.

## Comment 2
Author: ElLobo

Jag håller med, risken är väl stor för det.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Den lokala armén saknar ju väldigt mycket och jag tror som er´.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Storbritannien vägrar lämna ut en övervakningsfilm som enligt en dansk åklagare kan bevisa att en dansk officer beordrade angrepp på en grupp afghaner, utan att först ha försäkrat sig om att de var fientligt inställda talibaner. Det skriver bt.dk.

[http://www.svd.se/nyheter/utrikes/britter-blockerar-danskt-rattsfall\_7718808.svd](http://www.svd.se/nyheter/utrikes/britter-blockerar-danskt-rattsfall_7718808.svd)

## Comment 5
Author: ElLobo

**Talibaner ska dras in i fredsprocess**

Utanför Paris pågår den här veckan samtal mellan den afghanska regeringen och talibanerna. Syftet är att hindra att Afghanistan störtar in i inbördeskrig när Nato-soldaterna retirerar 2014.

_Länk_: [Talibaner ska dras in i fredsprocess](http://www.dn.se/nyheter/varlden/talibaner-ska-dras-in-i-fredsprocess)

## Comment 6
Author: ElLobo

**Fire afghanske tolker innvilget asyl**

Tross regjeringens målsetting blir kun fire av 100 asylsøknader fra afghanere som har jobbet for de norske styrkene ferdigbehandlet før nyttår.

_Länk_: [Fire afghanske tolker innvilget asyl](http://www.vg.no/nyheter/innenriks/artikkel.php?artid=10056844)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

En dansk soldat dödades i den afghanska provinsen Helmand natten till torsdag, då hans enhet blev utsatt för ett sprängdåd under en patrullering.

[http://www.svd.se/nyheter/utrikes/dansk-dodad-i-afghanistan\_7793882.svd](http://www.svd.se/nyheter/utrikes/dansk-dodad-i-afghanistan_7793882.svd)

## Comment 8
Author: ElLobo

**Bosnia sends first combat unit to Afghanistan**

Bosnia’s parliament on Thursday backed the deployment of the country’s first combat unit to Afghanistan, where it already has a small contingent of soldiers tasked with providing security for the NATO force there.

_Länk_: [Bosnia sends first combat unit to Afghanistan](http://www.defencetalk.com/bosnia-sends-first-combat-unit-to-afghanistan-46165/)

## Comment 9
Author: ElLobo

**\- Vi vil angripe NATO**

Taliban i Pakistan kommer i fremtiden til å konsentrere seg om å angripe NATO-soldater i Afghanistan, ifølge gruppen selv.

_Länk_: [Taliban: - Vi vil angripe NATO](http://www.vg.no/nyheter/utenriks/artikkel.php?artid=10049194)

## Comment 10
Author: ElLobo

**Pakistan tänker frige talibaner**

Pakistan planerar att frige alla afghanska talibaner som är fängslade i Pakistan. Beskedet lämnades på fredagen av Jalil Jilani, kanslichef i pakistanska utrikesdepartement, vid en presskonferens i Abu Dhabi.

_Länk_: [Pakistan tänker frige talibaner](http://www.svd.se/nyheter/utrikes/pakistan-tanker-frige-talibaner_7840586.svd)

WebRep Generellt omdöme Denna sida har inget omdöme ännu (inte tillräckligt med omdömen)

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Nu är första steget i det nordiska samarbetet taget. På måndagen tog överste Michael Claesson, chef för svenska Afghanistanstyrkan, befälet över det nyanlända polisrådgivarteamet från Norge.

[http://www.forsvarsmakten.se/sv/Internationella-insatser/Afghanistan--Isaf/Nyheter/Fordjupat-samarbete-tar-form/](http://www.forsvarsmakten.se/sv/Internationella-insatser/Afghanistan--Isaf/Nyheter/Fordjupat-samarbete-tar-form/)

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Strider pågår mellan poliser och talibaner efter en attack på trafikpolisens huvudkontor i Afghanistans huvudstad Kabul, enligt regeringskällor. Tre poliser och tre självmordsbombare har mist livet och minst tolv personer har skadats.

[http://www.svd.se/nyheter/utrikes/sex-doda-i-talibanattack-i-kabul\_7843906.svd](http://www.svd.se/nyheter/utrikes/sex-doda-i-talibanattack-i-kabul_7843906.svd)

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Lär bli betydlig fler strider när NATO väl lämnar landet.

## Comment 14
Author: ElLobo

**FN: Tortyr i afghanska fängelse**r

De använder sig av slag, el-chocker och hot om sexuellt våld. Och de hänger sina fångar upp och ner i kedjor under långa perioder.

_Länk_: [FN: Tortyr i afghanska fängelser](http://www.aftonbladet.se/senastenytt/ttnyheter/utrikes/article16105586.ab)

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Det har man känt till länge. Frågan är om man kan göra något åt det.

## Comment 16
Author: ElLobo

**Prins Harry: ”Jag har dödat talibaner”**

20 veckors postering i Afghanistan är över för brittiske prins Harry. I sin sista intervju innan han lämnade landet i natt berättade kungligheten att han dödat fiender.

– Jag tog liv för att rädda liv.

_Länk_: [Prins Harry: ”Jag har dödat talibaner”](http://www.aftonbladet.se/nyheter/article16108090.ab)

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Det här kan ge tallibanerna mer propaganda för att värva mer till sin rörelse.

## Comment 18
Author: ElLobo

Risken finns.

## Comment 19
Author: ElLobo

**Talibaner angriper prins Harry**

Talibanerna i Afghanistan är inte nådiga mot Storbritanniens prins Harry, som nyligen jämförde sin tid som attackhelikopterskytt i Afghanistan med att spela tv-spel.

_Länk_: [Talibaner angriper prins Harry](http://www.vk.se/784923/talibaner-angriper-prins-harry)

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Risk för hämnd nu då?

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Finns alltid en risk.

## Comment 22
Author: ElLobo

**Allen: USA bör stanna i Afghanistan**

Att USA inte lämnar några soldater i Afghanistan alls efter Natos tillbakadragande 2014 är inte ett alternativ, anser John Allen, som på söndagen överlämnade ansvaret för Natostyrkorna i det krigshärjade landet till Joseph Dunford.

_Länk_: [Allen: USA bör stanna i Afghanistan](http://www.dn.se/nyheter/varlden/allen-usa-bor-stanna-i-afghanistan)

## Comment 23
Author: [Borttaget]

Jag håller med, så fort Nato lämnar kommer tallibanerna åter igen ta över.

## Comment 24
Author: [Borttaget]

Tio civila, varav hälften barn, uppges ha dödats i en Nato-flygräd i östra Afghanistan. Attacken ska ha varit riktad mot ett gömställe för talibaner.

[http://www.svd.se/nyheter/utrikes/barn-uppges-ha-dodats-i-nato-rad\_7910392.svd](http://www.svd.se/nyheter/utrikes/barn-uppges-ha-dodats-i-nato-rad_7910392.svd)

## Comment 25
Author: [Borttaget]

Verkligen illa när civila dödas.

## Comment 26
Author: [Borttaget]

Enligt generalen är landet flygstyrka för närvarande enbart representerad av helikoptrar, inköpta av Ryssland på senare år. Allt som allt finns det 43 transporthelikoptrar Mi-17 och sex stridshelikoptrar Mi-35. Dessutom finns det italienska lastplan C-27, men de har stått på marken i flera månader och väntas bli tagna ur bruk till följd av avslöjade brister. Några stridsplan finns emellertid inte alls. I fjol utlyste USA en anbudstävling på leverans av 20 lätta jaktplan till Kabul, men inget har uppgetts om ingångna kontrakt. Amerikanerna lovade också fyra lastplan av typen Hercules, men skyndar sig inte med att uppfylla sina löften.

  
[http://swedish.ruvr.ru/2013\_02\_21/Afghanska-piloter-en-skrackfaktor-for-Nato/](http://swedish.ruvr.ru/2013_02_21/Afghanska-piloter-en-skrackfaktor-for-Nato/)

## Comment 27
Author: [Borttaget]

Så man vill inte att landet skaffar sig stridsflyg.

## Comment 28
Author: ElLobo

Om det är så, så är det ju mer eller mindre att ge andra länders tillverkare öppna famnen till att utrusta Afghanistan.

## Comment 29
Author: [Borttaget]

Kan det vara risken för att man inte vill ta risken att någon av piloterna får för sig att utföra ett terrordåd med stridsflyg?

## Comment 30
Author: ElLobo

Kanske, men å andra sidan så finns ju risken kvar i alla fall om material köps från andra länder.

## Comment 31
Author: [Borttaget]

Jo du har en poäng i det.

## Comment 32
Author: [Borttaget]

En Nato-soldat dödades i en bombattack i södra Afghanistan på fredagen. Det är första gången på en månad som någon i den Nato-ledda styrkan Isaf stupar.

[http://www.svd.se/nyheter/utrikes/natosoldat-dodad-i-afghanistan\_7938222.svd](http://www.svd.se/nyheter/utrikes/natosoldat-dodad-i-afghanistan_7938222.svd)

## Comment 33
Author: [Borttaget]

Tråkigt, man hade förhoppning att styrkorna skulle slippa sådanna attacker.

## Comment 34
Author: [Borttaget]

Alltid trist med döddsoffer.

## Comment 35
Author: ElLobo

**Taliban-talsmann til VG: - Feiret da nordmennene dro**

Taliban mener norske soldater var hovedårsaken til uroen i Faryab - og vil ikke forhandle om fred før de utenlandske styrkene har forlatt Afghanistan.

_Länk_: [Taliban-talsmann til VG: - Feiret da nordmennene dro](http://www.vg.no/nyheter/utenriks/artikkel.php?artid=10107646)

## Comment 36
Author: [Borttaget]

Två självmordsbombare dödade tre människor i östra Afghanistan på söndagen.

I den första attacken kördes en bil med sprängmedel in i ett kontor tillhörande underrättelsetjänsten i Jalalabad, och två agenter dödades, enligt polisen.

[http://www.aftonbladet.se/senastenytt/ttnyheter/utrikes/article16301785.ab](http://www.aftonbladet.se/senastenytt/ttnyheter/utrikes/article16301785.ab)

## Comment 37
Author: [Borttaget]

Känsla av att attackerna ökar igen.

## Comment 38
Author: [Borttaget]

Två attacker på några dagar, återstår att se om det ökar.

## Comment 39
Author: ElLobo

**Afghanistan Bans Elite U.S. Troops From a Key Province**

The Afghan government on Sunday banned elite American forces from operating in a strategic province adjoining Kabul, citing complaints that Afghans working for American Special Forces have killed and tortured villagers in the area.

_Länk_: [Afghanistan Bans Elite U.S. Troops From a Key Province](http://www.nytimes.com/2013/02/25/world/asia/afghanistan-orders-us-troops-from-key-province-of-wardak.html?_r=0)

## Comment 40
Author: [Borttaget]

Undrar om USA kommer dra bort sina elittrupper från det området efter det här kravet.

## Comment 41
Author: [Borttaget]

USA lär väl knappast dra tillbaka sina bästa förband så länge det det är för osäkert?

## Comment 42
Author: ElLobo

**Taliban til VG: Vil halshugge Afghanistan-tolker**

Her er Talibans klare melding til tolkene som har jobbet for de norske styrkene: De som blir fanget, vil bli halshugget eller hengt.

_Länk_: [Taliban til VG: Vil halshugge Afghanistan-tolker](http://www.vg.no/nyheter/utenriks/artikkel.php?artid=10107751)

  

**21 tolker får komme til Norge som flyktninger**  

Under halvparten av de 50 afghanske tolkene som har jobbet for Forsvaret i Afghanistan får komme til Norge som flyktninger.

_Länk_: [21 tolker får komme til Norge som flyktninger](http://www.vg.no/nyheter/innenriks/artikkel.php?artid=10114012)

## Comment 43
Author: ElLobo

**UDI ville bare gi opphold til hysj-tolker**

UDI mente bare fire tolker sto i fare for å bli forfulgt og innstilte på at de skulle få komme til Norge som flyktninger. De fire jobbet med etterretning for Norge, får VG opplyst.

_Länk_: [UDI ville bare gi opphold til hysj-tolker](http://www.vg.no/nyheter/innenriks/artikkel.php?artid=10114037)

## Comment 44
Author: [Borttaget]

Talibanattacken mot en afghansk polisstation, där 17 poliser i onsdags dödades, utfördes av en kollega till offren som samarbetade med talibanerna, enligt polis. Gärningsmannen tros ha infiltrerat polisstationen och sedan drogat kollegorna, innan han tillsammans med väpnade talibaner sköt ihjäl dem.

[http://www.svd.se/nyheter/utrikes/insider-bakom-afghansk-talibanattack\_7954150.svd](http://www.svd.se/nyheter/utrikes/insider-bakom-afghansk-talibanattack_7954150.svd)

## Comment 45
Author: [Borttaget]

Det är ett säkerhets problem som nog är väldigt svår att hindra.

## Comment 46
Author: ElLobo

**Isaf dödade afghanska pojkar**

Två pojkar som misstogs för rebeller har skjutits ihjäl av en Natoledd Isafstyrka i provinsen Uruzgan i södra Afghanistan, uppgav Nato på lördagen. Pojkarna dödades under en insats i torsdags.  

_Länk_: [Isaf dödade afghanska pojkar](http://hbl.fi/nyheter/2013-03-02/387391/isaf-dodade-afghanska-pojkar)

## Comment 47
Author: [Borttaget]

Illa att man öppnar eld innan man är 100 på att det rör sig om rebeller.

## Comment 48
Author: ElLobo

Håller med.

## Comment 49
Author: ElLobo

Fortsättning i [del 2](http://militarhistoria.ifokus.se/discussions/51334571ce12c46dd00042f3-utvecklingen-i-afghanistan-del-2).
