# MAC-10
Author: [Borttaget]

![](http://uploads.ifokus.se/uploads/d04/d04f11adf259e91d1a78daac85a2db20/mac10.jpg)

MAC-10

Foto: [wikipedia](http://en.wikipedia.org/wiki/File:MAC10.jpg)

Patronerna matas från ett magasin som sitter i pistolgreppet. det ger kontroll över vapnet även vid automateld. Mekanismen är ett tungt slutstycke som omsluter pipan. Vapnet har en fällbart axelstöd och vapnet kan förses med ljuddämpare. Magasinet rymmer 32 skott. Den är tillverkad i USA 1964 och har en vikt på 2,84 kg. Kaliber 9 mm. 

Källa: [wikipedia](http://en.wikipedia.org/wiki/MAC-10)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Många kpistar som liknar Uzi.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Kan man hålla i ljuddämparen när man skjuter?

## Comment 3
Author: starhawk

#2: Tror knappast det, krutgaserna leds ju ut i den så den blir nog rätt het, har sett exempel på ljuddämpare som har ett isolerat hölje så normalt sett är nog en ljudämpare för het att hålla i

## Comment 4
Author: denstore

Det finns en "påse" eller "strumpa" att trä över ljuddämparen. Den har avsikt att isolera tillräckligt för att man ska kunna hålla utan större problem.

Enligt vad jag läst så är just att hålla i ljuddämparen det föredragna sättet att skjuta med MAC:en. Den har inte lika bra balans som t.ex. Uzin, så den behöver den hjälp den kan få.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 Är två händer att föredra när man använder sig av automateld eller funkar en hand som på film.

## Comment 6
Author: ElLobo

Två är stadigare än en ...

## Comment 7
Author: JanGBG

#4 Har rätt den behöver HUR MYCKET STÖD SOM HELST!!!

Har skjutit med den,  den är vidrig! Förstår varför den aldrig riktigt slog som armevapen.

## Comment 8
Author: starhawk

#5: Det finns några stycken moderna vapen som är konstruerade för att det skall vara möjligt att skjuta med en hand, som regel kompletterad med ett axelstöd. annars är det dock knappast möjligt eftersom rekylkraften som regel ligger ovanför handen vilket leder till att vapnet reser sig, det kan kompenseras till en del med ett par slitsar uppåt längst ut på pipan men man behöver oftast hålla i med båda händer och hålla sig till korta serier annars flyger bara dom flesta skotten över målet

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#7 Reser den sig under eldgivning?
