# Volvo HBT
Author: [Borttaget]

![](http://uploads.ifokus.se/uploads/ef0/ef04c7daef15d75cf3e8c0de9dbf5684/img-9708.jpg)

Beställningen las till Volvo som kom att tillverka den under året 1944. Vagnen fick namet Artilleritraktor m/43 Halvbandtraktorn tillverkades under  åren 1944 till 1946. Totalt kom 107 stycken att byggas och användas för trupptransporter och dragfordon för de lätta artilleripjäserna.

Den kom att användas fram till 1956 i försvaret.

## Comment 1
Author: ElLobo

Äntligen! Den gamle HBT:n! ![Skrattande](http://militarhistoria.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1 Är du välkänd med den? Jag känner inte till den så mycket. Läste att den skulle flyttas till Miliseum.

## Comment 3
Author: ElLobo

Jag vet inte speciellt mycket om den men jag vet ju vad den är byggd på och att den har funnits. Jag läste lite om den så sent som förra veckan.

## Comment 4
Author: ElLobo

.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Okej tack. Se om det är någon annan som känner till den lite mer.

## Comment 6
Author: ElLobo

_Några länkar_:

[Volvo HBT 1944](http://www.mfhf.se/cms/index.php?option=com_rsgallery2&Itemid=34&page=inline&id=87&catid=8&limitstart=8)

[Volvo Halvbandtraktor](http://forum.soldf.com/index.php?/topic/7706-volvo-halvbandtraktor/)

[Volvo HBT](http://dayerses.com/volvo-hbt.html)

[2507 - Volvo HBT - Artillerimuseet, Sweden](http://www.weaponsofwwii.com/forum/viewtopic.php?f=12&t=5320)

[Artilleritraktor m/43](http://www.plasticwarfare.se/tag/volvo-hbt/)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Tack för länkarna.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Den tycks vara svårkörd i sand.
