# T-7A Red Hawk --2
Author: [Borttaget]

Fortsättningstråd.

Tidigare tråd.

https://militarhistoria.ifokus.se/discussion/1466190/boeing-saab-t-x

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Saab i Linköping har levererat den första bakkroppen av skolflygplanet T-7A Red Hawk till Boeing i St. Louis i USA. Saab ansvarar för design, utveckling och tillverkning av akterdelen av flygplanet. Slutmontering ska sedan ske i USA.


https://www.svt.se/nyheter/lokalt/ost/forsta-bakkroppen-till-t-7a-red-hawk-levererad

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Saab har nu levererat sin andra del till det amerikanska skolflygplanet T-7A Red Hawk. Saab har tillsammans med Boeing en sammanlagd order på 351 skolflygplan till det amerikanska flygvapnet.
https://www.flygtorget.se/Aktuellt/Artikel/?Id=14306

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Saab har levererat sin tredje del till skolflygplanet T-7A Red Hawk för det amerikanska flygvapnet. Beställningen ligger på cirka 350 T-7A-jetplan.https://www.flygtorget.se/Aktuellt/Artikel/?Id=14396

## Comment 4
Author: KimE

SAAB öppnar den nya fabriken för produktion av T7a i Indiana.

https://www.saab.com/newsroom/press-releases/2021/saab-celebrates-u.s.-expansion-with-opening-of-new-facility

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Första exemplaret av skolflygplanet uppvisat i St. Louis[.](https://sverigesradio.se/artikel/forsta-exemplaret-av-saabs-nya-flygplan-visades-upp)
