# Laserkanon i bruk i amerikanska flottan
Author: [Borttaget]

Fartyget USS Ponce har en laserkanon.

http://www.metro.se/teknik/bilden-avslojar-laserkanon-i-bruk-i-amerikanska-flottan/EVHnkz!TUpi3x1mALtA/

## Comment 1
Author: Niklas

Undrar hur det fungerar om målet har en spegelyta.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Dom har nog mycket kvar att fundera över lasern kan bara riktas mot ett mål och inte som Rolling Airframe Missile som är mer lämpad mot flera hot.

## Comment 3
Author: ElLobo

**Här träffar laserkanonen både drönare och båt**

Laserkanonen i Persiska viken har nu visat att den både kan skjuta ner en drönare och få en båt att explodera.

_Länk:_ [Här träffar laserkanonen både drönare och båt](http://www.nyteknik.se/popular_teknik/teknikrevyn/article3870970.ece)

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Intressant vapen för framtida bruk.

## Comment 5
Author: starhawk

#1: Det hjälper inte så mycket, blir väldigt varmt i alla fall, när man länkar en laserstråle med effekt använder man vattenkylda speglar

## Comment 6
Author: Niklas

Okej.

## Comment 7
Author: Zepp

Om de har vattenkylda spegelytor på målet då?☝️

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#7 På stridsflyg 🤔

## Comment 9
Author: starhawk

#7: Av praktiska skäl kan man knappast skydda en farkost med vattenkylda speglar överallt, endast fartyg skulle ha den tillgången på vatten att göra det möjligt men vikten skulle säkert bli ett problem. Ett slutet system måste ju göra sig av med värmen någonstans och den punkten är ju en akilleshäl, men även där skulle nog vikten vara problemet
