# Fly-K
Author: [Borttaget]

![](http://ifokus-assets.se/a66716ff1f8b292c949dbf8c2f05d6e2/316px-lgi-entrainement_shrink-700x.jpg?shrink=700x&source=http%3A%2F%2Fifokus-assets.se%2Fuploads%2F78d%2F78d2e9cf342ce491fe1196c608be7033%2F316px-lgi-entrainement.jpg)

Foto [wikipedia](http://en.wikipedia.org/wiki/File:LGI_entrainement.jpg)

Fly-K är nästan en ljudlöst granatkastare och har ingen mynningsflamma. Det gör den svår att upptäcka och utmärkt som smyganfallsvapen, man hör inte när den avfyras och blir en chock för fienden när granaterna faller. Granatkastaren består av en lättviksrör med en central stav av stål. Granaten är en sprängvingsgranat och har en räckvidd på 675 meter, själva granatkastaren väger endast 4 kg och granaterna har en vikt på 765 gram och det finns spräng, rök och ljusgranater. Skjuthastigheten ligger på 25-30 granater i minuten.  

Källa [wikipedia](http://wikipedia)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Den måste vara väldigt smidig att ha med i strid.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Undrar hur den upplevs i strid...

## Comment 3
Author: Zepp

Hur sjutton siktar man?

Borde hur som helst bli en stor spridning på de granaterna!

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#3 Man får sikta genom att skjuta av några granater och sedan rikta den så som man vill ha den.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Man har nog övat med den så pass mycket att man vet hur man skall hålla den, har för mig det finns stödben till denna med.
